Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Ayrım Duvarı (Utanç Duvarı) ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyinin yayımladığı raporda, yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik ihlalleri hakkında bilgi verildi.

Rapora göre, Yahudi yerleşimciler, Kudüs ile Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde Filistinlilere karşı 7 Ekim'den bu yana 280 saldırı düzenledi.

Saldırılarda, 6'sı Nablus, biri Ramallah yakınlarında olmak üzere 7 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin asıllı İngiliz cerrah: "Gazze'deki durum halen felaket!" Filistin asıllı İngiliz cerrah: "Gazze'deki durum halen felaket!"

Yahudi yerleşimciler, gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla Filistin beldelerine baskın düzenlenmek, Filistinlileri darbetmek, ağaçları sökmek ve yolları kapatmanın yanı sıra Filistinli ailelere, çiftçilere ve mülklerine karşı saldırıda bulunuyor, evlerini kundaklayıp, su hatlarına zarar veriyor.

Söz konusu saldırıların 78'i El Halil, 78'i Nablus, 32'si Ramallah, 26'sı Beytüllahim, 23'ü Selfit, 15'i Eriha, 12'si Tubas, 9'u Kudüs, 3'ü Kalkilya, 3'ü Cenin, biri ise Tulkerim'de gerçekleşti.

İsrail ordusu 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdürürken, işgal altındaki Batı Şeria'da da Yahudi yerleşimcilerin İsrail güçlerinin korumasında Filistinlilere ve mülklerine karşı saldırılarını dikkat çekici boyutta arttırdığı görülüyor.

İsrailli sivil toplum kuruluşu Peace Now (Şimdi Barış) Hareketi'nin verilerine göre, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da 146 büyük, 140 kaçak yerleşim yeri bulunuyor ve buralarda yaklaşık 694 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor.

Uluslararası hukuka göre, Batı Şeria ve Doğu Kudüs, işgal toprağı sayılıyor ve buralardaki tüm yerleşim faaliyetleri yasa dışı kabul ediliyor.