Wafa haber ajansının bildirdiğine göre, İsrail ordusu bugün iki Filistin sakinine mülklerini kaldırma emri verirken, Yahudi yerleşimciler İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın Masafer Yatta bölgesinde yerel bir çiftliğe baskın düzenledi.

Askerler, Masafer Yatta bölgesindeki yerleşimlerden biri olan Maeen köyüne baskın düzenledi ve yerel bir sakine bir karavanı kaldırmasını, komşusuna da kulübesini yıkmasını söyledi.

Masafer Yatta'daki Koruma Komitelerinin koordinatörü Fuat El Emir'e göre, askerler yerel sakinlere mülklerini kaldırmalarını emrederken, yasadışı Yahudi yerleşimciler, Lasifer köyü çevresinde taşlar atarak tarlalarını süren çiftçilere saldırdı. . El Emir, yerleşimcilerin İsrail askerleri tarafından korunduğunu da sözlerine ekledi.

Masafer Yatta, El Halil'in güneyinde on iki Filistin köyünden oluşan bir bölge. İsrail işgali tarafından çok sayıda yasadışı yerleşim, ileri karakol ve askeri eğitim bölgesi kurulması nedeniyle bölge sakinleri onlarca yıldır zorla yerinden edilme tehdidiyle karşı karşıya kalıyor.

Geçen yıl 4 Mayıs'ta İsrail Yüksek Adalet Divanı, Filistinlilerin bir askeri eğitim bölgesine yer açmak için Masafer Yatta'dan sınır dışı edilmesinin önünde hiçbir yasal engel olmadığına karar verdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne göre, bu karar sakinleri zorla tahliye ve keyfi olarak yerinden edilme riskine maruz bıraktı. 1980'lerde BM, İsrail işgalinin Masafer Yatta'nın bir bölümünü "Atış Bölgesi 918" olarak belirlediğini ve burayı kapalı askeri bölge ilan ettiğini ekledi.

O zamandan beri yerli Filistin sakinleri zorla tahliye, yıkım ve yerinden edilme riskiyle karşı karşıya. Khirbet Sarura ve Kharoubeh adlı iki köy, oradaki evler yıkılarak yok edildi.

İsrail Geçen Yıl 53'ü Çocuk 224 Cana Kıydı İsrail Geçen Yıl 53'ü Çocuk 224 Cana Kıydı

Kaynak: Daily Ummah