Yemen yerel medyasında yayımlanan haberlere göre "Husilere bağlı mahkeme", hükümet güçlerine "casuslukla" suçladığı 3 öğretmeni idam cezasına çarptırdı.

Öğretmenlerin, İsmail Ebu'l Gays, Sağir Fara, Abdulaziz el-Akili olduğu ve 8 yıldır Husiler tarafından "zorla kaybedilenler" arasında yer aldığı kaydedildi.

Yemen'de İşkenceye ve Zorla Kaybetmeye Karşı İrade Örgütü de idam cezalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Husilerin söz konusu idam kararı kınanarak, üç eğitimcinin Husi milisler tarafından hiçbir yasal gerekçe olmaksızın kaçırıldığı vurgulandı.

BM: Etiyopya'ya Yapılan Yardımlar Bazı Bölgelere Ulaşamıyor BM: Etiyopya'ya Yapılan Yardımlar Bazı Bölgelere Ulaşamıyor

Kaçırılan kişilerin öğretmen oldukları ve herhangi bir askeri faaliyette bulunmadıkları ifade edilen açıklamada, "haksız" olarak nitelendirilen bu kararın derhal durdurulması ve Husi milislerin idam emri verdiği yüzlerce kişinin kayıtsız şartsız serbest bırakılması için acil müdahale çağrısında bulunuldu.

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.