Alimi dün Aden'deki Maaşık Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Savunma Bakanı Muhsin ed-Dairi, Yemen ordusundaki Dördüncü Askeri Bölge Liderliği ve Ordu Genel Müfettişi Tümgeneral Adil el-Kumayri ile bir araya geldi.

Hükümet medyasının aktardığına göre Alimi söz konusu toplantıda siyasi, ekonomik, güvenlik ve askeri durumdaki gelişmeleri masaya yatırdı. Ateşkesin yenilenmesi, barış sürecinin canlandırılması yönünde Suudi Arabistan, Umman Sultanlığı, Birleşmiş Milletler ve ABD elçilerinin çabaları da konuşuldu. Alimi, Husi milislerin bu çabalara karşı uzlaşmazlığına dikkat çekti.

SABA haber ajansından aktarılan göre Alimi, Dördüncü Askeri Bölge birliklerinin ve onları destekleyen tüm birimlerin savaşa yönelik yüksek hazırlık durumlarına övgüde bulundu. Cumhuriyetin, özgürlüğün ve haysiyetin savunulmasında tüm cephelerde Husi milislerine karşı kararlı bir caydırıcılık sağladığını da ekledi.

Aylar sonra geçici başkent Aden'e dönen Alimi, Husi milislerin ve onlara bağlı terör örgütlerinin planlarıyla mücadele etme, daha tedbirli olma, tüm askeri ve güvenlik birimleri arasındaki koordinasyon ve iletişim kanallarını pekiştirme çağrısında bulundu.

Kendi deyimiyle silahlı güçlerin ve güvenlik güçlerinin kahramanca kararlılığını, halkın direnişini, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun cömert bir şekilde desteklediği büyük fedakarlıkları selamladığını dile getirerek şunları söyledi:

“Yemen halkının Husilerin projesine karşı savaşı devam ediyor. Bu savaş, tüm toprakların özgürleştirilmesi, devlet kurumlarının restore edilmesi, darbenin sona erdirilmesi, cumhuriyet, ortaklık ve eşit vatandaşlık değerlerinin zaferi yönündeki tüm hedeflerine ulaşmadan bitmeyecek.”

Resmi medyada aktarıldığına göre Alimi, Başkomutan sıfatıyla, Husi milisleri askeri gerilimi artırmamaları, ağır insan hakları ihlallerinin bölge güvenliği ve istikrarı üzerindeki yansımaları ve insani krizi alevlendirmemeleri konusunda uyardı.

Başkanlık Konseyi’nin ve hükümetin Husi milislerin kontrolü altındaki bölgelerde özgürlük, adalet, insana yakışır bir yaşam ve düzenli maaş çağrısında bulunan tüm güçlere ve seslere yönelik desteğini ve dayanışmasını teyit etti.

Kaynakların aktardığına göre Alimi söz konusu toplantıda Savunma Bakanı, Dördüncü Askeri Bölge Liderliği Ordu Genel Müfettişi’nden askeri durum, savaş ve silahlanma hazırlık düzeyi ve çeşitli cephelerdeki ikmal hakkında bilgi aldı.

Alimi salı günü de Aden’de Tümgeneral Heysem Kasım Tahir başkanlığındaki Güvenlik ve Askeri Komite ile bir araya geldi. Yetki Devri Bildirisi kapsamında kuruluşundan bu yana kaydedilen ilerlemeleri, cumhurbaşkanlığı kararlarını, önerilerini ve geleceğe yönelik planlarını anlatan raporu dinledi.

Resmi kaynakların bildirdiğine göre söz konusu toplantıda askeri ve güvenlik durumu, silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin performansı, altyapıyı iyileştirmeye yönelik kalkınma planı, İran destekli Husi milisleri ve onlara hizmet eden terör örgütlerinin ortadan kaldırılması konularına değinildi.

Kaynakların ifade ettiğine göre Güvenlik ve Askeri Komite'ye tam desteğini sürdürmeye istekli olduğunu belirten Alimi, Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına, ayrıca ilgili askeri ve güvenlik birimlerine söz konusu komitenin tavsiyelerinin uygulanması, bu komiteye tüm imkanların sağlanması talimatını verdi.

Husi grubu temas hatlarındaki gerginliği ve seyrüsefere yönelik tehdidini sürdürürken Yemenliler ise Husilerin uluslararası ve bölgesel barış önerilerine karşı süregelen uzlaşmazlığının askeri seçeneğin yeniden ön plana çıkmasına yol açacağından endişeli.

İsrail, Gazze'de düzenlenen gösterilere müdahale etti İsrail, Gazze'de düzenlenen gösterilere müdahale etti

Şark'ul Avsat