Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu geride kalırken yurt dışı oyların önemi bir kere daha ortaya çıktı. Peki yurtdışına oy kullanan vatandaşların Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde tercihleri ne oldu? 

İlk tur seçimlerde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan seçimleri önce bitirmesine rağmen 50+1'e takıldı. Bu seçimlerin sonuçlarında önemli bir yere sahip olan yurtdışı oyların oranı ve vatandaşların tercihi merak konusu oldu. 27 Nisan'da yurtdışı oy kullanma işlemlerine başlanmıştı. 734 ülkede 114 sandık kuruldu. Bu sandıklarda YSK verilerine göre 1 milyon 768 bin seönmen oy kullandı. Katılım böylelikle yüzde 53 oranında oldu. Bu oranla 2018 seçimlerindeki yüzde 50'lik oran geçilmiş oldu. 

Yurt dışı oyların 1 milyondan fazlasını alan Cumhur İttifakı adayı Erdoğan yüzde 57 ile ilk sıradaki yerini alırken onu 698 bin oyla Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu takip etti. Ata İttifakı adayı Sinan Oğan ise 33 bin oyla yüzde 2’lik kısmın altında kaldı.

Kuzey Afrika ve Arap Dünyası 

Demirtaş, Kudüs Fatihi'nin torunu olduğunu iddia etti Demirtaş, Kudüs Fatihi'nin torunu olduğunu iddia etti

Erdoğan, Kuzey Afrika ülkeleri ile Arap dünyasından sandıktan ilk isim olarak çıktı. Kılıçdaroğlu ise ABD, Brezilya, Japonya, Çin, Güney Afrika ve Rusya gibi bölgelerde ipi göğüsledi. Sadece 317 kişinin oy kullandığı Yeni Zelanda’daki seçmen Kılıçdaroğlu'na yüzde 84 oranında destek verdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde 5 bin civarında oy alan Kılıçdaroğlu yüzde 67 ile birinci gelirken, komşusu Katar’da ise 4 bin oyla Erdoğan oyların yüzde 62’sine sahip oldu.

Almanya 

Erdoğan’a en yüksek destek, Türk seçmen sayısının en fazla bulunduğu ülkelerden geldiği gözlendi. Yaklaşık 1.5 milyon seçmenin bulunduğu Almanya’da 721 bin kişi sandığa gitti. Seçime katılım yüzdesi ise 48 oldu. Erdoğan geçerli oyların yüzde 65’ini elde ederken, Kılıçdaroğlu ise yüzde 32’de kaldı.

Kaynak: Ortadoğu Haber