"Afganistan Robotik Kızlar Ekibi" adıyla bilinen grup, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde zarar görenlerle dayanışma için başlattıkları yardım kampanyası kapsamında, toplanan nakdi bağışlarla alınan insani yardım malzemeleri, AFAD'a teslim edilmek üzere Beylikdüzü Kaymakamlığı ve Belediyesi aracılığıyla deprem bölgelerine sevk edildi.

Hamas heyeti Hizbullah ile Filistin'deki gelişmeleri görüştü Hamas heyeti Hizbullah ile Filistin'deki gelişmeleri görüştü

Robotik Kızlar Ekibi'nin kurucusu ve ABD'nin New York kentinde bulunan Afganistan'daki kadın girişimcileri desteklemek amacıyla faaliyet gösteren "Digital Citizen Fund" adlı sivil toplum kuruluşunun Başkanı Roya Mahbub, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye'deki bazı kentleri etkileyen depremlerin son asırda bölgede yaşanan en büyük afetler arasında yer aldığını söyledi.

Ekip olarak son yıllarda Afganistan halkına acil yardım sağladıklarını anlatan Mahbub, Türkiye'deki depremlerin ardından da ihtiyaç sahibi depremzedelere yardım kampanyasına katıldıklarını belirterek, "Sağlık malzemeleri, ilaç, gıda ve diğer malzemeleri içeren 2 tırdan oluşan bu yardım sevkiyatları, Afganistan Robotik Kız Takımı'nın programları aracılığıyla gerçekleştirildi." dedi.

Türkiye'nin ihtiyaç duydukları her anda Afganistan'ın yanında yer aldığını belirten Mahbub, "İnsani yardım gönderilmesine katkıda bulunmaya çalıştık. Türkiye, her zaman Afganistan halkının yanında olmuştur. 2019'da Afganistan Robotik Kızlar Ekibi de Türkiye'de ağırlanmıştı." ifadelerini kullandı.

Afganistan'da halkın topladıkları yardımların yanı sıra ve Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan Afganlar da Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar görenlerle dayanışma için başlattıkları yardım kampanyası kapsamında topladıkları insani yardım malzemelerini deprem bölgesine ulaştırmıştı.

New York kentinde bulunan "Digital Citizen Fund" bünyesinde faaliyet gösteren Afganistan Robotik Kız Ekibi, yetenekli öğrencilerden oluşuyor. 2019'da Türkiye'yi ziyaret eden ekibin üyeleri, Kovid-19 salgın sürecinde daha düşük maliyetli bir solunum cihazı yapmayı başarmıştı.

AA-20230223-30392564-30392561-AFGANISTAN_ROBOTIK_KIZLAR_EKIBI_TOPLADIKLARI_YARDIMLARI_DEPREM_BOLGESINE_GONDERDI