Irak Meclisi, tartışmalı seçim yasasını onayladı Irak Meclisi, tartışmalı seçim yasasını onayladı

Ülkenin batısındaki Herat vilayetinin merkezinde bulunan Ulu Cami'de düzenlenen hatim duası törenine Türkiye'nin Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz ve çok sayıda Herat Türkmeni katıldı.

Camideki hafız öğrencilerce indirilen hatimler depremde hayatını kaybedenlerin ruhlarına bağışlanarak yaralılar için dua edildi.

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentindeki Türkmenler tarafından da depremlerde hayatını kaybedenler için hatim duası yapıldı.

Kasrı Şahi Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen hatim duası etkinliğine TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Ateşe Vekili Yunus Alagaş, din alimleri ve kanaat önderleri katıldı.

Törende konuşan Müftü Esedullah Nusret, Türkiye'nin her zaman Afganistan halkının yanında olduğunu söyledi.

Böyle zor günlerde Türkiye'nin ve Türk halkının yanında olduklarını belirtmek için bir araya geldiklerini ifade eden Nusret, "Gönül isterdi ki biz de Türkiye'ye daha fazla yardım edebilsek ancak elimizden geleni bu kadar. Şunu ifade etmek isterim; kalbimiz ve duamız hep Türk halkı içindir." dedi.

İndirilen hatimler depremde hayatını kaybedenlerin ruhuna bağışlanarak yaralılar için dua okundu.

Tören sonunda depremzede ailelere gönderilmek üzere yardım kampanyası başlatıldı.

Ayrıca Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan şehrindeki Cagsay Camii'nde de Türkiye'deki depremlerde vefat edenler için hatim duası yapıldı ve cuma namazı sonrası Şibirgan merkezindeki camilerde yardım kampanyası başlatıldı.