Vesa'nın kurucusu olduğu Pen Path Derneği, X sosyal medya platformundaki hesabından yaptığı açıklamada, Vesa'nın cezaevinden çıktığını ve salıverildiğini duyurdu.

Aktivistin tutukluluğuna dair detayların paylaşılmadığı açıklamada, "Matiullah Vesa 215 günlük mahkumiyetin ardından bugün salıverildi." ifadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Afganistan İnsan Hakları Özel Raportörü Richard Bennett, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Vesa'nın salıverilmesi nedeniyle memnuniyet duyduğunu aktararak, ülkede tutuklu bulunan diğer insan hakları aktivistlerinin de derhal serbest bırakılmasını istedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı'ndan İsrail-Filistin sorunu için "iki devletli çözüm" çağrısı Kırgızistan Cumhurbaşkanı'ndan İsrail-Filistin sorunu için "iki devletli çözüm" çağrısı

Videolu mesaj paylaşan Vesa'nın kardeşi Ataullah Vesa da abisinin salıverilmesi adına destekte bulunan uluslararası topluma ve insan hakları kuruluşlarına teşekkür etti.

Daha önce Vesa'ya hitaben bir mektup kaleme alan ABD'li oyuncu Angelina Jolie de Vesa'nın kız çocuklarının eğitimine yönelik çabalarını takdir etmişti.