Afganistan son 3 haftadır dondurucu soğuklarla boğuşuyor. Ülkenin özellikle kuzey ve iç bölgelerinde hava sıcaklığı sıfırın altı 30'u gördü.

Ülke genelinde şu ana kadar en az 170 kişinin donarak yaşamını yitirdiği açıklansa da olumsuz hava koşulları nedeniyle kırsalda birçok bölgeye erişim zorluğu yaşanması ve kayıt tutmadaki eksiklikler nedeniyle can kaybının açıklanandan daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, çoğu çocuklar olmak üzere Afganistan nüfusunun 3'te 2'sine denk gelen 28 milyon kişi acil insani yardıma gereksinim duyarken erişim zorlukları da faaliyette olan insani yardım kuruluşlarının muhtaç ailelere yardım götürmesini güçleştiriyor. Bu durum ekonomiyi de doğrudan etkiliyor.

Ülke genelinde, 129 bini koyun ve keçi olmak üzere yaklaşık 260 bin küçük ve büyükbaş hayvan da soğuklar nedeniyle telef oldu.

Öte yandan, kış şartları nedeniyle artan talebin karşılanamaması nedeniyle ülke genelinde saatler süren elektrik kesintileri yaşanıyor. Başkent Kabil'in merkezine dahi günde en fazla 8-10 saat elektrik verilebiliyor.

- Acil yardım çağrısı

Afgan Kızılayı Başkanı Mevlevi Mutiulhak Halis, yardım imkanlarının kısıtlı olduğunu ve hala ulaşılamayan birçok bölge bulunduğunu aktararak uluslararası topluma acil yardım çağrısı yaptı.

Mutiulhak, "Büyük bir insani facianın yaşanmaması için uluslararası yardım kuruluşları bu konuda çalışma yapmalıdır. Halihazırda aşırı kar yağışları nedeniyle Bamyan, Pencşir, Pervan, Daykundi, Gor, Nuristan, Sar-e Pol ve Badahşan vilayetlerinde birçok ilçenin yolları kapalı. Şu an sadece kışlık malzeme ve gıda yardımları ile tıbbi yardıma da ihtiyacımız bulunuyor." dedi.

Şimdiye kadar 130 binden fazla kişiye yardımda bulunduklarını aktaran Mutiulhak ancak acil yardım ulaştırılması gereken çok daha fazla aile olduğunu ifade etti.

- 18 kişilik aile her gece donma tehlikesi yaşıyor

Kabil'in Kabilbay bölgesinde yaşayan muhtaç aileler, geceleri titreyerek uyumak zorunda kaldıklarını ifade ederek yetkililerden acil yardım talebinde bulundu.

18 kişilik Kargai ailesinde söz konusu muhtaç ailelerden biri. Aile yaklaşık 10'ar metrekare 3 odada yaşam savaşı veriyor.

Bir odada soba bulunuyor ve aile küçük çocukların çevreden topladığı ağaç dalları ve plastikleri yakarak ısınmaya çalışıyorlar.

Ürdün, Cezayir'den gaz ithal edebilecek mi? Ürdün, Cezayir'den gaz ithal edebilecek mi?

Çocukları ve torunlarıyla yaşadıklarını aktaran 60 yaşındaki Muhammed Tahir Kargai, 30 yıl önce bir patlama sonucu bir ayağını kaybettiğini ve bu nedenle çalışamadığını söyledi.

Kargai, bir oğlunun uyuşturucu bağımlısı, bir diğer oğlunun da el arabasıyla yük taşıyarak ekmek parası peşinde olduğunu ancak bunun geçimlerine yetmediğini kaydetti.

Geceleri torunlarına sarılarak onları ısıttığını kaydeden Kargai, "Evde doğru düzgün çalışan kimse yok. Zaten çalışacak iş de yok. Bu nedenle hayatımız zor geçiyor. Bu yıl havalar çok soğuk. Kuru ekmekten başka bir şey de yemiyoruz. Çocuklar da hasta." ifadelerini kullandı.

45 yaşındaki Gül Ağa Muhammed de her gün sonraki gün ne yiyeceklerini düşünerek yaşadıklarını ifade etti.

8 kişilik ailesiyle küçük bir odada yaşadığını kaydeden Muhammed, "İşsizim, çalışacak iş de bulamıyorum. Havalar çok soğuk. Yakacak odunumuz da yok. Kuru ekmek yiyoruz. Çocuklarım plastik ve çöp topluyor. Bunlarla ısınmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.