Konyaaltı Plajı'nda eğitim çalışmaları gerçekleştiren İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Bosna Hersek Novi Grad Belediyesi arama kurtarma ekipleri, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etmek için denizde bayraklı eylem gerçekleştirdi.

Sahilde dalgıç kıyafetleri giyen arama kurtarma ekipleri, dev Türk ve Filistin bayrakları ile denize girdi. Yaklaşık 25 kişilik ekibin katıldığı eylemde bayraklar deniz yüzeyinde açıldı, plajda güneşlenen tatilciler de bayrakların açılmasına alkışlarla destek oldu. O anlar cep telefonu kameralarıyla kayıt altına alındı.

Denizde bayraklarla 20 dakika kalan ekipler, daha sonra eylemi sonlandırdı.

Antalya İHH Başkanı Mehmet Yıldırım, AA muhabirine, İsrail'in Gazze Şeridi'nde sürdürdüğü katliama "dur" demek için bayraklı eylem gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yaşananlar karşısında sessiz kalmayı insan onuru ve vicdanına aykırı bulduklarını dile getiren Yıldırım, "Arama kurtarma ekibi lideri Ali Uygur burada, Bosna'dan gelen ve Türkiye'nin dünyanın birçok yerinden gelen arama kurtarma faaliyeti meraklısı olan kardeşlerimize eğitim veriyorlar. Bosna'dan gelen ekiple bugün farkındalık yapmak amacıyla denizde Türk, Filistin ve Bosna'nın bayrağını açtılar. Bugün Filistin'e, Gazze'ye, Hamas'a selam gönderme adına buradan haykırdık. Haykırmaya da devam edeceğiz." diye konuştu.

İdlib'deki siviller, kışa plastik ve karton toplayarak hazırlanıyor İdlib'deki siviller, kışa plastik ve karton toplayarak hazırlanıyor

Bosna Hersek Novi Grad Belediyesi arama kurtarma ekip lideri Fahrudin Dobraca, İsrail'in Gazze'de uyguladığı zulmün bir an önce durdurulması ve ülkelerin bu soykırıma karşı tepkilerini göstermeleri gerektiğini belirtti.