HDP'nin okumayı reddettiği İstiklal Marşı'nı HÜDA PAR okudu! HDP'nin okumayı reddettiği İstiklal Marşı'nı HÜDA PAR okudu!

Wall Street Journal ve bazı Batılı medya kuruluşları Türkiye'de yakın gelecekte ekonomik krizlerin risklerine ilişkin analizler yayınlarken, gazeteciler ekonominin muhalefetin cumhurbaşkanı adayının ikinci tur seçimlerde şansını artırmaya katkı sağlayabileceğini ima eden haberler yapıldı. Haberlerle birlikte sosyal medya da bu sürece hizmet etti. 

Wall Street Journal'dan Jared Malsen ve Chelsea Dulany tarafından hazırlanan bir analizde, Türkiye ekonomisinin kırılganlığını temsil eden iki kritik kriz olduğu belirtildi. Bunlardan birinin nakit rezerv miktarındaki düşüş diğerinin ise; Türk bankalarından büyük meblağların çekilmesi. 


Tanınmış İngiliz ekonomi muhabiri Timothy Ash ise, aday Kemal Kılıçdaroğlu için şu anda en iyi fırsatın, Erdoğan'a yönelik seçmenleri etkileyen seçimlerin ikinci turundan önce Türkiye piyasasında büyük bir menkul kıymet satışı olduğunu ve seçmeneleri büyük bir ekonomik krizin gelmesi ile korkutmaya sevk eden bir paylaşımda bulundu. 

Piyasaları manipule etmeye çalışıyorlar

Uzmanalar, bu tür analizlerle dış etkenlerin Türk ekonomi piyasalarını manipüle etmeye başvurabileceğini gösterebileceğini söyledi. Seçimlerin sonucunu etkilemek ve muhalefet adayının ikinci turu kazanma şansını artırmak için bunun yapılacağının açık olduğu kaydedildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan da, birçok kez Türk ekonomisini hedef alan yabancı komplolardan bahsederek döviz kurlarını manipüle etmekle suçlamıştı.

2021'in sonunda Başkan Erdoğan, o sırada para biriminin ABD doları karşısında tarihi düşüşünün ardından, liranın olası manipülasyonuna ilişkin soruşturma açıldığını duyurdu.

Erdoğan, Bankacılık Denetleme Kurumu'nu, büyük miktarda döviz satın alan kurumların tespiti ve döviz piyasasında herhangi bir manipülasyon olup olmadığı da dahil olmak üzere araştırılmasını istedi. 

Türkiye Cumhurbaşkanı, ülkesinin ekonomisine yönelik saldırıların üstesinden geleceğini ve bu saldırıların kendi yapısında derin etkiler bırakmayacağını defalarca da vurguladı.  


Ortadoğu Haber