Ankara Filistin Dayanışma Platformu üyeleri ve bazı anneler, yanlarında çocuklarıyla BM'nin Ankara'daki temsilcilik binası önünde toplandı.

Gruptaki annelerin, Gazze'de aileleri tarafından tanınmak için bileklerine isimleri yazılan çocuklara destek amacıyla kendi evlatlarının bileklerine isimlerini yazdıkları görüldü.

Dışişleri Bakanı Fidan: "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor, bölgesel devletler sorunu sahiplenmeli" Dışişleri Bakanı Fidan: "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor, bölgesel devletler sorunu sahiplenmeli"

Grup adına açıklamalarda bulunan avukat Elif Yurtoğlu, kuruluşunun 78. yıl dönümünde BM'nin barışı koruma amacıyla teşekkül ettiğini hatırlatmak üzere toplandıklarını belirtti.

Devletleri bağlayıcı niteliği olan BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) alınan kararlarına uyulmaması durumunda BMGK'nin yaptırım uygulama yetkisi bulunduğunu işaret eden Yurtoğlu daha adil ve daha etkin bir konseyin olması gerektiğini söyledi.

Yurtoğlu, İsrail'in dünyanın gözü önünde soykırım suçu işlediğini dile getirerek "Kadın, çocuk, bebek, yaşlı demeden tüm sivilleri katletmektedir. En korunaklı yerler olması gereken hastaneler, okullar bile fosfor bombalarıyla vurulmaktadır. İsrail'in yıllardır işgal edilen topraklarda sistematik olarak uyguladığı yasa dışı ve orantısız güç, toplu katliam, soykırım halini almıştır." dedi.

BM ve UNICEF'in işlenen tüm suçların ortağı olduğunu savunan Elif Yurtoğlu, "Çocuklar dünyanın her yerinde çocuktur. Her zaman ve her halde korunmalıdır. Gazze'de 7 Ekim'den bugüne kadar her 15 dakikada bir çocuk ölmekte ve uluslararası toplum bu vahşeti, bu zulmü sadece izlemekle yetinmektedir." diye konuştu.