Gazze Şeridi'nin kuzeyinde odun toplayan Ebu Muhammed Hasan'a 7 yaşındaki torunu Meryem de eşlik ediyor. Kış şartlarına direnmeye çalışan ve enkazlar altında yakacak bir şey arayan dede ile torun, ağaç dalları ve saldırılarda yıkılan evlerden geriye kalan kapı ve pencere gibi ahşapları topluyor.

Gazze'de 8 yaşındaki Saba, söylediği manilerle insanları sahura kaldırıyor Gazze'de 8 yaşındaki Saba, söylediği manilerle insanları sahura kaldırıyor

Özellikle Gazze merkezi ve kuzeydeki sakinler, yiyecek hazırlamak, suyu ısıtmak ve günlük kullanımlar için ateş yakma sürecinde kullanmak üzere her gün odun, karton ve benzeri şeyleri toplamak için uzun zaman harcıyor.

İçinde bulundukları zor durumu AA muhabirine anlatan Ebu Muhammed Hasan, "Her sabah odun toplamaya çıkıyorum. Isınmak, yemek hazırlamak için yakıtımız, gazımız yok. Koşullar çok zor." dedi.

Yaşlı adam topladığı odun ve büyük dalları evinin avlusuna taşırken torunu Meryem ise dedesinin yükünü hafifletmek için küçük elleriyle orta boy dalları arkasında sürüklemeye çalışıyor.

"Gazze'nin kuzeyindeki durumu ve yaşadığımız acıyı görüyor musunuz? Her yerden, hatta yıkılmış ve tehlikeli yerlerden bile yakacak odun topluyoruz." diyen Hasan, sokaklara dikilen ağaçların da bazı dallarını kestiklerini söyleyerek, ardından yiyebilmek için mercimek, ebegümeci, fasulye gibi yiyecekleri aradıklarını belirtti.

Ekmek ve yemek hazırlamakla meşgul olan eşinin yakınında duran Hasan, hamur pişirmek ve mercimekten hazırlamak için topladığı odun ve dalları kullanarak eski bir demir sobanın içinde ateş yakıyor.

"Durum hayal edilemeyecek kadar zor"

Hasan, "Hayatımızda kullandığımız temel şeyler bile yok. Gaz yok, su yok, buğday unu yok. Un yerine kullanabileceğimiz bir şey bile yok! Yardım yok. Kuzeyde yaşayan halka hiçbir yardım gelmedi." dedi.

İsrail saldırılarının devam etmesi ve İsrail'in temel yaşam ihtiyaçlarını Gazze'ye ve kuzeye gönderilmesini reddetmesi nedeniyle Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayan halkın günlük çektiği acılara ve durumun zorluğuna dikkati çeken Hasan, "Durum hayal edilemeyecek kadar zor ve biz bu hayata uyum sağlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Savaştan önce sadece bazı aileler kışın ısınmak için yakacak odun satın alıyordu. Ancak İsrail'in 134 gündür devam eden saldırıları, Gazze Şeridi'nde yaşayan herkesin hayatını ilkel bir hayat haline getirdi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660’ı çocuk, 8 bin 570’i kadın olmak üzere 28 bin 858 Filistinli öldürüldü, 68 bin 677 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.