İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Operasyonları Komutan Yardımcısı Abbas Nilfuruşan, Irak’ın (Kürdistan bölgesi dahil) 22 Eylül’e kadar İran’daki Kürt muhalif grupları silahsızlandırma taahhüdünü yerine getirmemesi halinde Irak Kürdistanı’nı bombalamaya devam etmekle tehdit etti. 

Nilfuruşan DMO’ya bağlı Tesnim Haber Ajansı’na verdiği demeçte, geçtiğimiz mart ayında Bağdat ile Tahran arasında imzalanan güvenlik anlaşmasına göre İran’daki muhalif Kürt gruplarının silahsızlandırılmaması halinde kuvvetlerinin “önceki konumlarına” geri döneceğini söyledi.

Nilfuruşan “İran halkının çıkarlarını korumalıyız (...) Bize yönelik operasyonların kaynağı haline gelen bölgede teröristlerin varlığına izin vermek, kardeşlik ve iyi komşuluk mantığına sığmaz” dedi.

Nilfuruşan “Anlaşmanın tüm içeriğine bağlıyız ne fazlası ne azı” ifadelerini kullanarak, “İran’ın sözlerini tuttuğu gibi karşı tarafın da anlaşmayı uygulamasını beklediklerini” kaydetti.

Kürt kaynaklar, şu ana kadar sahadaki durumun “hiç değişmediğini ve kimsenin silahsızlanma yönünde adım atmadığını” söylediler.

Mescid-i Aksa'ya baskınlar devam ediyor Mescid-i Aksa'ya baskınlar devam ediyor

İran’ın tehditleri, Mahsa Amini adlı genç kızın ölümünün birinci yıldönümüne sayılı günler kala geldi. Amini, Ahlak Polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmiş ve bu durum İran’ın batısındaki Kürt kenti Sakız’da başlayan halk protestolarının patlak vermesine yol açmıştı. İran, Batılı ülkeleri ve Kürt grupları protestoların fitilini ateşlemekle suçlamıştı.

Şark'ul Avsat