Cohen, New York’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunda konuştu.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının İsrail'e 7 Ekim sabahı başlattığı "Aksa Tufanı" isimli kapsamlı saldırılara işaret eden Cohen, 1500'den fazla Hamas ve İslami Cihad üyesinin İsrail’in güneyine sızdığını söyledi.

Cohen, "Hamas'ın niyetleri konusunda yanılmayalım; tüzükleri açıkça İsrail devletinin yıkılması ve ortadan kaldırılması yönünde çağrıda bulunmaktadır." dedi.

İsrailli esirler için Kızılhaç ve Katar’a çağrı

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarında 220'den fazla İsrailliyi rehin alındığını kaydeden Cohen, esirlerin serbest bırakılması konusunda Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Katar’ın müdahil olmasını istedi.

Hamas, İsrail'in saldırılarını kınamak için gösteri düzenleme çağrısı yaptı Hamas, İsrail'in saldırılarını kınamak için gösteri düzenleme çağrısı yaptı

Cohen, "Uluslararası Kızılhaç Komitesinden, tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması için derhal onlara erişmesini talep ediyoruz." dedi.

Katar’ın, "Hamas liderlerini finanse ettiğini ve barındırdığını" öne sürerek bu ülkenin rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayabileceğini savunan Cohen, "Siz, uluslararası toplumun üyeleri, Katar'dan bunu yapmasını talep etmelisiniz." diye konuştu.

İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin sivillerin korunmasına yönelik uluslararası çağrılara da değinen İsrailli Bakan, "Orantılı olma çağrıları duyuyorum. Ateşkes çağrıları duyuyorum. Varlığınızı yok etmeye ve öldürmeye yemin etmiş biriyle ateşkesi nasıl kabul edebilirsiniz? 7 Ekim katliamına verilecek orantılı tepki Hamas'ın topyekun yok edilmesidir." ifadeleri kullandı.

Cohen, bunun, "uygar dünya ile barbarlık arasında bir savaş" olduğunu ve dünyanın bu ikisi arasında “net bir seçimle karşı karşıya” bulunduğunu iddia etti.

İsrail Dışişleri Bakanı, ayrıca, ABD’ye, ABD Başkanı Joe Biden’a ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a İsrail'in yanında durdukları için teşekkür etti.