İsrail ordusu ve İç İstihbarat Servisi Şin-Bet'ın (Şabak) ortak açıklamasında, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus bölgesinde, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından olduğu belirtilen Mubaşir'e yönelik suikast düzenlendiği ifade edildi.

Açıklamada, İsrail askeri istihbaratından alınan bilgiye göre Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf'a yakın olduğu kaydedilen Mubaşir'in öldüğü aktarıldı.

Bu akşam serbest bırakılacak 30 Filistinli esirin isimleri yayımlandı Bu akşam serbest bırakılacak 30 Filistinli esirin isimleri yayımlandı

İsrail güçlerinin ortak açıklamasında, Mubaşir'in "önceden Hamas'ın deniz kuvvetlerinde çalıştığı, silah üretiminde görev aldığı ve İsrail askerlerine düzenlenen birçok saldırıdan sorumlu olduğu" ifade edildi.

Hamas, konuya ilişkin henüz açıklamada bulunmadı.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 308'i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 bin 360'ı çocuk ve 1292'si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldüğünü, 16 bin 297 kişinin yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 100'ün üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20'si Filistinli, 3’ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 41 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.