Ulusal basındaki haberlere göre, BM Güvenlik Konseyi'nde Filistin konusuna ilişkin düzenlenen oturumda konuşan Akram, ülkesinin terörün tüm form ve tezahürlerini kınadığını ifade etti.

Akram, İsrail'in Gazze'deki hava saldırılarına tepki göstererek uluslararası hukuk kapsamında, işgale karşı kendi kaderini tayin hakkı ve ulusal özgürlük mücadelesinin meşru olduğunu ve bunların terörle eş tutulamayacağını belirtti.

İsrail'in Gazze'deki eylemlerinin yasa dışı ve bir "yok etme mücadelesi" olduğunu dile getiren Akram, yabancı bir toprak parçasını işgal eden İsrail'in "meşru müdafaa hakkını" kullanamayacağını vurguladı.

Türkiye, Gazze'ye insani desteğin artması için yeni adımlar atıyor Türkiye, Gazze'ye insani desteğin artması için yeni adımlar atıyor

Akram, Gazze'de derhal ve koşulsuz ateşkes çağrısında bulunarak "Tarih boyunca sömürgeci güçler ulusal özgürlük hareketlerini terörle birlikte resmetti. Bu konseyden bazıları Keşmir ve Filistin'de işgal altındaki halklara baskı uygulayan müttefiklerine koruma sağladı." dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes çağrısında bulunma konusunda yetersiz kalmasından duyduğu üzüntüyü ifade eden Akram, sorumluluğun çatışmanın devam etmesine yol açanlarda olduğunu kaydetti.