Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afgan kadınlarının eğitim ve sivil toplum kuruluşlarında istihdamlarıyla ilgili yasaklama kararının gözden geçirilmesi çağrısı yapan İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) tepki göstererek, Afganistan'ın iç işlerine karışılmamasını istedi.

İİT Açık Katılımlı Olağanüstü İcra Komitesinin Afganistan'daki gelişmeleri ve insani durumu ele almak üzere Daimi Temsilciler düzeyinde gerçekleştirdiği toplantının ardından kişisel Twitter hesabından açıklamada bulunan Mücahid, komitenin Afganistan gündemiyle toplanmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Mücahid, Komitenin Taliban geçici hükümetine, kadınların eğitim ve sivil toplum kuruluşlarında istihdamlarıyla ilgili yasaklama kararını gözden geçirme çağrısı yapması ve insan hakları ile kadın hakları konularında İİT üyelerinin mesajlarını Taliban'a iletmek üzere Afganistan'a ikinci kez ulema heyeti gönderme kararına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

"Gerçekten de ülkeler, Afganistan halkına yönelik yardımlarını devam ettirmelidir. Hiçbir ülke Afganistan'ın iç işlerine karışmamalıdır. Kadınların eğitimi konusunda bu kurumun endişesi anlaşılır bir konudur. Ancak, Taliban bu konuda geçici bir adım atmıştır. Şartların oluştuğu durumda bu sorun çözülecektir."

Mücahid, başta İİT olmak üzere tüm kurumlardan Taliban yönetimi ile yakın işbirliği içerisinde olmasını ve Afganistan'a yönelik yardımlarını sürdürmesini istedi.

Nahda Hareketi'nden Seçim Mesajı Nahda Hareketi'nden Seçim Mesajı

İİT Açık Katılımlı Olağanüstü İcra Komitesi, Türkiye'nin girişimiyle Afganistan'daki gelişmeleri ve insani durumu ele almak üzere bugün Daimi Temsilciler düzeyinde toplanmıştı.

Komite, Taliban yönetimine, kadınların eğitim ve sivil toplum kuruluşlarında istihdamlarıyla ilgili yasaklama kararını gözden geçirme çağrısı yapmış, insan hakları ve kadın hakları konularında İİT üyelerinin mesajlarını Taliban'a iletmek üzere Afganistan'a ikinci kez ulema heyeti gönderme kararı almıştı.

Taliban yönetimi aralık ayının sonlarında, kızların üniversitelerde eğitim almasını ve kadınların ülkedeki yerli ve yabancı STK'larda çalışmasını ikinci bir duyuruya kadar askıya almıştı. Bunun bir engelleme değil erteleme olduğunu belirten Taliban, ilkokul çağındaki kız çocuklarının eğitim şartlarını düzenledikten sonra altıncı sınıfa kadar eğitim veren kurumların açıldığını duyurmuştu.