EuroNews'ten aktarılan habere göre, Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetinde Valilik binasına düzenlenen bombalı intihar saldırısında, Vali Muhammed Davut Muzemmil hayatını kaybetti.

Belh Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Muhammed Asıf Veziri, basına yaptığı açıklamada, saldırının Valilik binasında yerel yetkililerin de katılımıyla yapılan idari toplantı sırasında düzenlendiğini söyledi.

Saldırıda Belh Valisi Muzemmil ile iki sivilin yaşamını yitirdiğini ifade eden Veziri, saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti.

Reuters, yerel yöneticilere dayandırarak verdiği haberinde patlamanın valilik binasına düzenlenen intihar saldırısı sonucu gearçekleştiğini duyurdu.

İran ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ramazanda yapacakları görüşmeyi ele aldı İran ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ramazanda yapacakları görüşmeyi ele aldı
picBelh Valisi Muzemmil

Görgü tanıkları, Valilik binasına ambulansların gönderildiğini ve çevredeki yolların trafiğe kapatıldığını söyledi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Ancak IŞİD’in saldırıyı düzenleme ihtimali üzerinde duruluyor.

Hayatını kaybeden vali ülkesinde özellikle IŞİD’e kardış verdiği mücadeleyle tanınıyor.

Saldırı öncesinde başkent Kabil’den gelen yöneticilerle bölgedeki sulama kanallarına ilişkin projelerle ilgili bir görüşme yapan vali, 2021’de yönetime gelen Taliban’ın şu ana kadarki suikaste uğrayan en üst düzey yetkilisi.

Taliban yönetime geçtikten sonra sonra şiddet olaylarının kısmen durduğu Afganistan’da IŞİD zaman zaman bombalı saldırılar gerçekleştiriyor.