Türkiye’nin Rus gazına olan talebi, 2023 yılında azaldı. Rusya’nın Türkiye’ye gaz ihracatı 8 ayda yüzde 39 azaldı. Rusya, Türkiye gaz ihracatının yaklaşık 10 milyar metreküp olduğunu doğruladı. Rus propaganda basını, ihracat hacminin geçen yıla göre 11 milyar metreküp daha az olduğunu aktardı.

Hazreti İbrahim (a.s)'ın makamında sıra gecesi eğlencesi! Hazreti İbrahim (a.s)'ın makamında sıra gecesi eğlencesi!

TÜRKİYE'NİN RUSYA'DAN GAZ TALEBİ AZALIRKEN, TEDARİKÇİLER ÇEŞİTLENDİRİLİYOR

Rus propaganda, bunların 2019'dan bu yana en düşük rakamlar olduğunu belirtti. Tahminler yıl sonuna kadar 15 milyar metreküpe düşme ihtimalini gösterdiği bildirildi. Türkiye’de Rus gazına olan talep azalırken, tedarikçiler çeşitlendiriliyor. Türkiye, Cezayir ve Nijerya’dan LNG alımlarını artırırken, Azerbaycan ve İran’dan doğalgaz ithalatına da ivme kazandırdı.

TÜRKİYE'NİN GAZ TALEBİNİ AZERBAYCAN KARŞILIYOR

Rusya merkezli Enerji ve Finans Enstitüsü Direktörü Sergey Kondratiyev, 2023 yılında Rus gazının Türkiye'ye ihracatının 2022 yılına göre önemli ölçüde azaldığını kaydetti. Kondratiyev, ihracatın azalmasının önemli nedeni olarak Türkiye’nin Azerbaycan gazına olan ilgisinin artmasına işaret etti. Uzman, Türkiye ile Azerbaycana arasında LNG ve doğalgaz ticaretinde yüzde 16 büyüme yaşandığını bildirdi.

QHA