Dünyada 333,3 milyon çocuk aşırı yoksulluğun pençesinde Dünyada 333,3 milyon çocuk aşırı yoksulluğun pençesinde

Umerov açıklamasında, “Ülkemizin her karışını ve halkımızın her bir ferdini özgürleştirdiğimizde Ukrayna'nın zaferi için mümkün olan ve olmayan her şeyi yapacağım. Planımız, küçük tavizler veya müzakereler olmaksızın zafere dayanmakta” diyerek Ukrayna güçlerinin güney ve doğuda karşı saldırılarını sürdürdüğünü aktardı.

Ukrayna Parlamentosu (Verkhovna Rada) Umerov’un Savunma Bakanı olarak atanmasını büyük çoğunlukla destekledi. Umerov Kırım yarımadasından bir Tatar Müslüman. Milletvekilleri Yaroslav Yeleznyak ve Iryna Gerashchenko Telegram kanalından, 450 milletvekilinden 338'inin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından önerilen Umerov'un atanmasını desteklediğini ifade etti.

Devlet Mülkiyet Fonu'nu yöneten 41 yaşındaki Umerov, Kırım'daki Tatar toplumunun önde gelen isimlerinden biri, müzakere zekası, pratik anlayışı ve sağduyusu ile tanınan dindar bir Müslüman. Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Sergey Lychagin AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bu bir Kırım Tatar’ının devletteki en yüksek mevkisi” ifadelerini kullandı.  Tatarlar, Rusya'nın 2014 yılında ilhak ettiği yarımadada kadim bir tarihe sahip Müslümanlar. 57 yaşındaki eski Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Rus işgaline karşı Ukrayna direnişinin sembollerinden biriydi, ancak bakanlık içindeki birçok yolsuzluk skandalı sonrasında görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Şarku'l Avsat