İbb’de yerel kaynaklar, Husi milislerin Hubeyş Kavşağı bölgesindeki Dar’ul Hadis Merkezi’nin ve el-Meayin beldesindeki Tevhid Şeriat Bilimleri Merkezi’nin kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi. Husilerin taciz ve gasp eyleminin ardından sorumlulara karşı kötü niyetli ve asılsız suçlamalarda bulunduklarını belirtti.

Yerel kaynaklar, grubun iki merkeze baskın düzenlediğini, öğrencileri ve personeli kaçırıp sınır dışı ettiğini, daha sonra silahlı üyelerinin bu merkezleri kapatıp oraya yerleştiğini anlattı.

Daha önceki dönemlerde de İbb’de ve kendi kontrolleri altındaki diğer şehirlerdeki birçok İslami ilim merkezini ve Kur'an-ı Kerim öğretimi merkezlerini çeşitli yöntemlerle kontrol altına almaya çalışan Husi milisler, bu merkezleri ülkeye yabancı 12 İmamcı Şii mezhep derslerinin ve fikirlerin yayılması için merkezlere dönüştürmek istemişti.

Bu gelişmeler üzerine İbb’deki din alimleri ve ileri gelenler, Husilerin söz konusu merkezlere yönelik uygulamalarını ve iddiaları kınadı. İmzaladıkları ve sosyal medyada paylaşılan belgede, Husi liderlerden Daru’l Hadis ve diğerleri hakkında suçlamalarda bulunmanın ve dedikodular üretmenin durdurulmasını talep etti. Bu adımların Yemenliler arasında fitne çıkardığını vurguladı.

Daha öncesinde ise İbb'deki et-Tevhid Şeriat Bilimleri Merkezi silahlı Husiler tarafından saldırıya uğramıştı. 400 öğrenci merkezden atılmış, grubun diğer bölgelerden getirdiği yandaşları geçici olarak bu öğrencilerin yerlerine yerleştirilmişti.

Ayrıca Husi unsurlar, Beyda’nın Zi Naim ilçesinde İslami bilimlerin öğretildiği bir merkeze baskın düzenleyerek çok sayıda öğrenciyi kaçırdı. Beyda’da Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, Husi milislerin Selefilerin Beyda'daki El-Hayr Merkezi’ne baskın düzenleyerek içeridekileri eşyaları kurcaladığını, ardından bazı öğrencileri ve bu merkezin yönetiminden sorumlu kişileri kaçırdığını bildirdi.

Diğer yandan Beyda'daki insan hakları aktivistleri, Husi liderlerini, bu ilde kontrolleri altındaki çeşitli bölgelerdeki sakinleri, yetkilileri ve hükümet çalışanlarını hedef aldıkları seferberlik kursları düzenlemek için milyonlarca Yemen riyalini israf etmekle suçladı.

Beyda'da Husilere bağlı Eğitim Genel İdare Ofisi tarafından yayınlanan belgeye göre, grubun liderleri Beyda'daki milletvekilleri ve idari ofislerin genel müdürleri için mezhepçi bir kurs düzenlemek üzere 20 bin dolar harcadı.

Husi grubu, başkent Sana'nın güneyindeki Debva bölgesinde kadınlara özel Kur'an-ı Kerim öğretiminin yapıldığı bir merkezi Zeynebîyat olarak adlandırılan kadın Husi milislerin burayı basması ardından kapattırdı.

Görgü tanıkları, yapılan baskının ardından grubun bu merkezin yönetiminden sorumlu kadınlardan bazılarını kaçırarak cezaevine götürdüğünü bildirdi. Merkezin kalıcı olarak kapatılması ardından onlarca kız öğrenci buradan atıldı ve merkezdekiler yağmalandı.

Husi milisler bundan kısa bir süre önce ise grubun mezhepçi talimatlarını uygulamayı reddettikleri bahanesiyle başkent Sana'da yaklaşık dört Kuran kursunu kapatmış, buradaki öğrencileri atmış, sorumluları ise kaçırmıştı.

Suriye-Irak sınırında hava saldırısı yapıldı Suriye-Irak sınırında hava saldırısı yapıldı

Şark'ul Avsat