BAE Ve İsrail, İbrahim Anlaşmalarının İkinci Yıldönümünü Kutluyor

dailyummah 135

İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed liderliğinde üç bakandan oluşan BAE’li bir heyet ve İsrailli bazı bakan ve üst düzey yetkilinin katılımıyla Tel Aviv’de İbrahim Anlaşmalarının ikinci yıldönümü münasebetiyle bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda, BAE-İsrail ilişkilerinde çeşitli alanlarda büyük bir ilerleme kaydedildiği ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah, “Bu ilişkiler, barış kültürünü yaymak ve yeni bir Ortadoğu inşa etmek için tarihte yeni bir sayfa açacaktır” dedi. Ayrıca, İbrahim Anlaşmalarının İsrail ve Filistin halkı arasında barışın tesis edilmesine büyük katkı sağlayacağına dair inancını dile getirdi.

İsrail Cumhurbaşkanı, Şeyh Abdullah’ı Perşembe günü resmi konutunda kabul etti ve konuğu onuruna öğle yemeği verdi. Herzog burada yaptığı açıklamada, “Sizi kollarımızı açarak, büyük bir içtenlikle karşılıyoruz. Sizin burada bulunmanızı bizim için bir onur ve son derece önemli bir olay olarak görüyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı ayrıca, “İsrail, BAE, Bahreyn ve Fas arasındaki barış anlaşmalarının İbrahim efendimiz adını taşıması bir tesadüf değil. Çünkü o sadece halklarımızın ortak babası değil, aynı zamanda yalan ve düşmanlık putlarını kırmanın bir sembolüdür” dedi.

Toplantıya, Bakan Şeyh Abdullah, Uluslararası İşbirliği Devlet Bakanı Reem bint İbrahim Al-Haşimi, Gençlik ve Kültür Bakanı Noura Muhammed Al-Kaabi ve BAE’nin Tel Aviv Büyükelçisi Muhammed Al Haca da katıldı.

İbrahim Anlaşması ilk olarak 13 Ağustos 2020’de ABD eski Başkanı Donald Trump’ın haftalarca süren yoğun ve gizli diplomatik çabalarının ardından dönemin BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed ve İsrail eski Başbakanı Binyamin Netanyahu ile üçlü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmesinin ardından açıklandı. Trump’ın İsrail ile BAE arasında resmi diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin ortak açıklama metnini kamuoyuna duyurmasından sonra Hz. İbrahim’in adını taşıyan İbrahim Anlaşmaları, son çeyrek asırda bölgenin en önemli siyasi hamlesi olarak değerlendiriliyor.

İsrail ve BAE arasında imzalanan anlaşmaya 15 Eylül tarihinde Beyaz Saray’da Bahreyn’de katıldı. Bu gelişmeden yaklaşık dört ay sonra İbrahim Anlaşmalarına Sudan ve Fas’ta katıldı. O zamandan bu yana geçen iki yıl boyunca, İbrahim Anlaşmalarını imzalayan ülkelerin her birinde İsrail diplomatik temsilcilikleri açıldı. Öte yandan Tel Aviv ile Abu Dabi, Dubai, Manama, Kazablanka ve Marakeş arasında direkt uçuşlar başladı. Anlaşmayı imzalayan taraflardan çok sayıda bakan, askeri yetkili, politikacı ve ekonomist karşılıklı ziyaretlerde bulundu ve çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmaları imzaladı.

İki yıl içinde İsrail ile BAE arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 2 milyar dolara ulaştı. Tel Aviv’deki siyasi kaynaklar, Jerusalem Post gazetesine yaptıkları açıklamalarda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin bir sonraki yıl 3 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiklerini belirttiler.

Kaynak: Şarku’l Avsat