İşte Karşınızda Tunç Soyer’in İşkenceci Babası Nurettin Soyer

tunç soyer

İzmir‘in CHP’li Belediye Başkanı İzmir Tunç Soyer’in açılmasından hoşlanmadığı konu: Babası Nurettin Soyer.

Geçen hafta büyük Tarkan konseriyle gündemden düşmeyen CHP’li Belediye Başkanı Tunç Soyer12 Eylül’de gençleri idam eden mahkemenin zalim başsavcısı Nurettin Soyer’in oğlu… Birlik, beraberlik sloganı altında büyük bir organizasyon düzenleyen Soyer’in babası ise 12 Eylül sonrası yaptığı işkence, idam ve hapis kararlarıyla Türk milletini acımasızca ayrıştırdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bütün tepkileri göz ardı ederek İzmir’e Büyükşehir Belediye Başkanı yaptığı Soyer geçmişte bir kanala konuk olmuştu. Soyer, spikerin, babası Nurettin Soyer’in kirli geçmişine ilişkin sorduğu soruya, “Yıllar öncesinde kalmış bir hikaye. Onun bugün tekrar kurcalanmasının, yaranın tekrar kaşınmasının kimseye faydası olduğunu sanmıyorum. Bugün bambaşka bir Türkiye’de yaşıyoruz” diyerek, kaçamak bir cevapla geçiştirmişti.

Daha önceki bir açıklamasında da, “Hukuka saygısı güçlüydü” diyerek savcı babası Nurettin Soyer’in insanlık dışı davalarının arkasında durmuştu. Tunç Soyer’in cevapları kaçamak olunca baba Soyer’i birde görgü tanıklarından dinleyelim:

Tunç Soyer’in, “Kaşımaya gerek yok” dediği, babasının 12 Eylül’de yaptığı zalimliklerle ilgili yaralar kapanacak gibi değil. Tunç Soyer’in babası Nurettin Soyer’in 1980 darbesinden sonra açtığı dava dolayısıyla MHP’li lider Alparslan Türkeş, 5 yıl hapis yattı.

Başsavcı Nurettin Soyer’in talimatları doğrultusunda açılan davalarda, Erdal Eren ve Mustafa Pehlivanoğlu‘nun da aralarında bulunduğu, çocuk yaştaki 5 genç idam edildi, 9 kişi müebbet hapse çarptırıldı. Binlerce genç ve ailesi işkenceden geçirildi, yıllarca hapislerde çürüdü.

Tunç Soyer’in kirli geçmişi sadece babasıyla ilgili değil. Soyer, 15 Temmuz’dan sonra devletin el koyduğu FETÖ’cü yayın kuruluşlarına, “Özgür basın susturulamaz” diye açıklama yaparak destek vermişti. Ayrıca, çok sayıda şehit verdiğimiz Diyarbakır Sur’da PKK’ya karşı yapılan operasyonda da hendekler açarak insanları katleden terör örgütüne destek göstermekten de çekinmemişti.

detay J2AR cover.jpg

Kaynak: Sabah