Mısır devlet televizyonuna göre Sisi, Gazze Şeridi sınırındaki Sina Yarımadası'nın İsrail işgalinden kurtarılmasının 42. yıl dönümü dolayısıyla görüntülü mesaj yayımladı.

İsrail ordusu, Refah'a 5. takviye askeri birliği gönderdi İsrail ordusu, Refah'a 5. takviye askeri birliği gönderdi

Sina'nın İsrail işgalinden kurtuluşunu kutlayan Sisi, "Sina, kutsal Mısır topraklarının kıymetli bir parçasıdır, saldırılara maruz kalsa da Mısır halkı, silahlı kuvvetlerin öncülüğünde onu korumayı başarmıştır. Sina, Mısır'ın ayrılmaz bir parçasıdır." dedi.

Sisi, Sina'nın kalkınması ve imarı projesini "ulusal kutsal bir görev" şeklinde niteleyerek, bölgenin "kapsamlı kalkınmaya yönelik benzeri görülmemiş çabalara tanık olduğuna" dikkati çekti.

"Filistin davasını korumak Mısır'ın ulusal güvenliğini korumaktır"

Bölgede yaşanan gelişmelere ve İsrail'in Gazze'ye saldırılarına dair Sisi, "Mısır en baştan beri Filistinlilerin topraklarından Sina'ya veya başka bir yere göçe zorlanmasını reddediyor." diye konuştu.

Sisi, Mısır'ın "Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması, bölgeye insani yardımın ulaştırılması, bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması için ısrarlı ve yoğun çalışma konusundaki kararlı tutumuna" vurgu yaptı.

"Filistin davasını korumanın Mısır'ın ulusal güvenliğini korumak" olduğunu ifade eden Sisi, ülkesinin "bölgede barışı, güvenliği, istikrarı ve kalkınmayı tesis etme yönünde ısrarcı olduğunu kaydetti.

Sina Yarımadası, 1967 yılında İsrail ile Mısır arasındaki 6 Gün Savaşları sonucunda İsrail'in işgaline uğramış ve iki ülke arasında imzalanan Camp David Antlaşması'nın ardından 25 Nisan 1982'de Mısır'a iade edilmişti.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 262 Filistinli öldürüldü, 77 bin 229 kişi yaralandı.