İsveç'in başkenti Stockholm'de bir camiye İslamofobik saldırı gerçekleştirildiği bildirildi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de bir caminin giriş kapısının yakınına tahrip edilmiş Kur’an-ı Kerim bırakılarak İslamfobik saldırı gerçekleştirildiği bildirildi. Stockholm Camisi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, tahrip edilmiş Kur’an-ı Kerim’in, caminin kapısının yanındaki bahçe demirlerine zincirlerle bağlanarak Müslümanların aşağılandığı belirtildi.

Olaya ilişkin fotoğrafın da yer aldığı açıklamada, “Camimiz ve cemaatimiz çok yaygın olarak tehditler alıyor. Irkçılar, kendinden olmayanları lekelemek için her zaman yeni bir girişimde bulunuyor. Hem cemaatimizin hem de kamuoyunun dikkatini çekmek ve nefret suçunun normalleştirilmemesi için bu fotoğraf ve bilgileri paylaşıyoruz.” ifadeleri kullanıldı. Caminin kapısına daha önce de defalarca sprey boyayla gamalı haç çizilmiş, İslamofobik yazılar yazılmıştı.

Selda Bağcan'dan Kur'an-ı Kerim'in Yakılmasına Tepki: "Hiç İncil Yakan Müslüman Gördünüz Mü?" Selda Bağcan'dan Kur'an-ı Kerim'in Yakılmasına Tepki: "Hiç İncil Yakan Müslüman Gördünüz Mü?"

Cami saldırıları, Avrupa’da İslam düşmanlığının en somut örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kamuoyunda Müslümanlar ve İslam’la alakalı düşüncelerin negatif yönde körüklenmesi, nefret eylemlerinin artışına neden oluyor.

Perspektif